Як правильно поводитися, якщо розбився ртутний термометр?

Как правильно поступить, если разбился ртутный термометрРтутні термометри досить широко використовуються в Україні як в медичних закладах, так і в домашніх умовах, хоча несуть в собі серйозну потенційну небезпеку у випадку їх пошкодження. При ударі дрібні краплі ртуті миттєво розлітаються по приміщенню, за кімнатної температури вона починає активно випаровуватися.

Ртутні пари є надзвичайно токсичними для людини та спричиняють тяжкі ураження центральної нервової системи, нирок, дихальних шляхів тощо,тож в ситуації з розбитим термометром потрібно швидко та грамотно діяти:

  • В першу чергу потрібно зателефонувати 101 та викликати МНС, пояснивши ситуацію, що склалася
  • Вивести з приміщення людей, тварин, закрити двері та відкрити вікна для провітрювання, при цьому не допускаючи протягу, який може рознести маленькі часточки ртуті в інші приміщення
  • Одягнути гумові рукавички, бахіли або звичайні пакети на взуття та марлеву пов’язку, змочену водою, на обличчя
  • Дуже ретельно зібрати всі ртутні кульки за допомогою спринцівки, паперу, липкої стрічки, вологої газети тощо, помістити разом з уламками скла від термометра в скляну банку, наповнену на 2/3 холодною водою та закрити металевою кришкою
  • Місце розливу ртуті потрібно обробити розчином хлораміну або хлорного вапна. За їх відсутності можна скористатися розчином марганцівки (темно-бурого кольору) або приготувати мильно-содовий розчин ( 30 г соди та 40 г мила на літр води), краще провести обробку двічі
  • Всі речі, які використовувались при зборі ртуті, одяг та взуття потрібно зібрати в пакет і щільно зав’язати, щоб потім передати на утилізацію разом з зібраною ртуттю.

В жодному разі не можна викидати ртуть та речі, що контактували з нею, у сміттєвий бак, змивати в каналізацію,тільки передавати представникам МНС чи спеціалізованих фірм, що мають дозвіл на поводження з ртуттю.

  • Прийняти душ та прополоскати рот кип’яченою водою з содою
  • На протязі наступних 10 днів щоденно провітрювати приміщення та проводити вологе прибирання з мильно-содовим розчином.

Існують також спеціальні набори для ліквідації невеликих побутових ртутних забруднень, переважно для знешкодження розбитих термометрів. Їх використання не потребує спеціальних знань, навичок та заходів безпеки.